Duyurular

Ford yine zirvede
Ford,toplam 1.204.600 adet araç satışıyla üst üste 12 yıldır zirvedeDevamını Gör..


Ekovitrin Medya Grubu, Budan Şirketler Grubu yönetim kurulu başkanı Celal Budan ile yapmış olduğu ropörtajda şirketimiz hakkDevamını Gör..

Ken Block Snowkhana
Need for Speed oyununu gerçek hayata taşıyan 1967 doğumlu ralli pilotu ve usta driftçi Ken Block’u tanımayan yok. Ge&cDevamını Gör..

Yeni B-MAX ile Hayata Kapılarınızı Açın!
Yeni aracımız B-MAX otomobil dünyasının tabularını yıkarak bir ilke imza atDevamını Gör..

NFS: Most Wanted’a Ford Çıkarması!
Efsanevi yarış oyunu Need For Speed’in 2012 yılının Haziran ayında çıkan 4. nesil oyunu Most WantDevamını Gör..

Ford Budan Online Randevu Formu
Klima Servisi

Klima Servisi

TSE 12047 ve İSO Kalite standartlarında yönetilen servisimizde, Öncelikle Ford, marka ayırt etmeksizin diğer klimalı vasıtaların klima sistemlerine, orijinal gaz dolum ve bakım servisi verilmektedir. Piyasada ehli olmayan kişilerin sisteme gaz basması veya tamir işlemlerine girişmesi aracınızda onarımı maliyetli yüksek arızalar çıkarabilir. Halk arasında buz dolabı gazı olarak bilinen, oto klimalarına uyum sağlamayan gazlar kullanılmaktadır. Buz dolabı gazları yağsız ve kuru olduğundan, aracınızın bir süre sonra klima sistemini ve klima kompresörünü kilitlemektedir. İnsan sağlığına zararlı bu gazlar, solunum sisteminize de zarar vermektedir. İnsan sağlığına zarar vermeyen orijinal gazlar, aracınızın içinde nem ve buhar oluşturmaz. Klimalı aracınızın içerisinde nem ve buhar oluşuyorsa, aracınızda yan sanayi klima gazı kullanılmış olma olasılığı yüksektir. Tesisimizde Klima arıza tesbiti ve onarımını yapabilen sertifikalı uzman kadrolar bulunmaktadır. Rekabetçi fiyat politikamız sayesinde her marka araca çok uygun rakamlara orijinal gaz dolum işlemi yapıyoruz. Özel fiyatlarımız ve sorularınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

KLİMA

Bir yerin veya bölgenin, serinletme ve ısıtma işlemini yapabilen sistemlere klima adı verilir.

KLİMANIN KULLANIM AMAÇLARI

  1. Kabin içi sıcaklığının istenilen değerde ayarlanması.
  2. Kabin içi nem oranının ayarlanması.
  3. Kabin içine temiz havanın alınabilmesi.
  4. Hava sirkülasyonunun sağlanması.

ISI ve SICAKLIK

Isı, bir enerji çeşididir. Birimi, kalori (Cal) 'dir. Genellikle de kilokalori (kcal) olarak kullanılır. Sıcaklık, ısı etkisi ile değiştirilebilen büyüklüktür. Basınç ile sıcaklık arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Basınç arttıkça, sıcaklık da artar.

NEM

Havanın içerisindeki su buharı miktarına nem denir. Soğuk havalarda pencere camlarında oluşan su tanecikleri havadaki nemden kaynaklanır.

SERİNLETME

Serinletme sistemi; sistemde kullanılan gazın, sıvı halden gaz haline geçişinde, ortamdan ısı alması ile ortam sıcaklığının düşürülmesi prensibine dayanır. Bu olayın gerçekleşmesi için, kapalı gaz dolaşım sisteminin olması gerekir.

SERİNLETME VERİMİNİ ETKİLEYEN NEDENLER

  • Havanın sıcaklığı ve nemi
  • Otomobilin hızı ve motorun devri
  • Kabin içine güneşin etkisi ile sıcaklık girişi
  • Havalandırma sisteminden ısı girişi
  • Kapı fitillerinden hava girişi

Ön cam

% 35

Arka cam

% 23

Yan camlar

% 16

Tabandan

% 19

Tavandan

% 5

Kapılardan

% 2